Vēsturiskās kartes par ūdeņiem
Lai saprastu no kurienes nākusi straume un kāpēc tieši šeit šodien peldam, makšķerējam un šļakstamies. Varbūt arī lai atrastu to zelta karieti, kura iegāzās dzelmē tai tumšajā naktī...
Orteliusa atlants
Pirmā vēsturiskā karte kurā Livonijas piekrastes kontūra attēlota daudz maz tuvu mūsdienu priekšstatam.
Vienādi zīmējumi atrodami dažos izdevumos kopš 1573.g.atšķirīgi krāsoti.
No upēm iezīmētas tikai paša lielākās - Venta ar sānupi Abavu, Lielupe ar vairākām sānupēm, Daugava ar Ogri kurai sadalīts augšgals, un Aivieksti no milzīga ezera kurā ietek divas upes; Gauja arī sākoties no ezera, un ar pieteku Ropa - mūsdienu Brasla gar Straupi - tolaik Hanzas savienības pilsētu. Un it kā Salaca, kura kartē nesavienojas ar Burtnieku.
Nospiežot uz attēla to var palielināt atsevišķā logā.
Aiviekstes skansts
Viens paraugs no Johans Kristofs BROCE (Monumente...) Stratēģiski svarīga vieta - kur rītos dzirdami triju novadu gaiļi. Latvijas ģeogrāfijai fundamentāls jautājums par Latgales robežu. Kaut kā iegājies ka robeža ir Aiviekste (Ewst), un negrozāmi visā garumā līdz Pededzes ietekai. Šajā attēlā redzams, ka nelielā Aizmata (Aismat) tikusi ievērota un pieņemta kā šķirtne. To pierāda arī citi, mazāk uzskatāmi gan etnogrāfiski gan ģeogrāfiski dotumi.
Skatot jebkura laika administratīvās kartes atradīsim dažādas robežlīnijas, taču vismazāk tās sakrīt ar Aivieksti.
Johans Kristofs Broce (Johann Christoph Brotze, 1742.01.09. -1823.04.08) bija Apgaismības laikmeta darbinieks, mākslinieks, gleznotājs, etnogrāfs, vēsturnieks, kurš darbojās XIX gs. sākumā pašreizējā Latvijas teritorijā.
Rīgas liceja skolotājs (no 1769), vēlāk rektors (no 1801).
Baltijas guberņu hidrografiskā karte, 1852
Ieskatam dažu hidronīmu piemēri mūsdienu Latvijas robežās tekošu upju un ezeru kādreizējiem nosaukumiem, no R uz A -
Heiliga Aa
Libau S.
Windau
Angermunde
Aa (Kurische Aa)
Ekau
Stint S.
Dūna
Rummel
Peterbach
Hoch rosen S.
Livla Aa
Skaidojumi zem DEU. valodas;
Katlakalns - Daugavā pietek Olekte un Bišumuižas grāvis
Uzraksts augšējā kreisajā stūrī - Akmens - sala; Akmeņsala, mūsdienās Rāmava un Pļavniekkalns ceļā uz Ķekavu. Attēla centrā vienreizējās arhitektūras Katlakalna baznīca un kapi ar Garlība Merķeļa kapa vietu, pieminekli. Pa labi dzirnavas pie dīķa Bauskas ceļā.
Lieljumpravmuiža Daugavas krastā - mūsdienās Dzelmes / Jumprava
Attēloti triji ietekoši strautiņi/ grāvji - vai kāds no jums, kas tuvāk atrodas, var paskatīties kas tur tagad notiek?!
Gāte no Lielupes uz Babīti, zvejas vietas 1636.g.
Zvejas vietas Babītes ezera R gala grebī. Pavirši zīmētās shēmas mērķis attēlot zvejotāju strīdus interešu teritorijas - lomus un attekas, jeb laivu ceļus - gātes. Izteikts minējums, ka daļa no tiem rakti mākslīgi. 1636. g. kartoshēma. LVVA, 673. f., 1. apr., 146. l.
Kartoshēma izmantota hercoga Frīdriha un Rīgas pilsētas pārstāvju sarunu laikā Pukstciemā. To zīmējis, visdrīzāk, kāds no rīdziniekiem. Vislielākās nesaskaņas starp hercoga pavalstniekiem un Rīgas patrimoniālā apgabala zemniekiem bija jautājumā par zvejošanu gātēs un zemnieku izraktajos grāvjos. Pilns ieskats Valsts arhīva izstādē Hercogiste/arivs/
Paskaidrojumi: A – Lielā gāte, B – Putras gāte, C – Apses gāte, D – Vidus gāte, E – Pērkona grāvis, F – Zirga gāte, G – Tēva gāte, H – Kaktu gāte, J – Alkšņu gāte, K – Baltiņa gāte, No tiem līdz mūsdienām bija saglabājušies Pērkoņu ceļš, Pūtrene, Apšu un Vidus gāte,
Starp Lietavu un LĪVU (Liepāju), ezers, ezers,...
Tāda lūk aina, ko visai miglaini vēl var iztēloties pēc mūsdienu kartēm. Papes ezers krietni samazinājies un aizaug pēc kanāla uz jūŗu parakšanas, Meķes ezers pazudis vispār; ir Meķes purvs un kanāls ar šo nosaukumu. Vēl Liepājas ezera ziemeļu galā varēja būt nelielais mūsdienu Tosmāres ezers ar noteku Ķīšupi.
Vairāk var lasīt pie Liepājas vēstures. Lielāku un skaidrāku skatu labprāt sameklētu. Zīmēts 1636.g. no Tobiass Krauze.
LIELA IZMĒRA KOPĒŠANA UN SKENĒŠANA AR PIRMAPSTRĀDI UN PĒCAPSTRĀDI VISAUGSTĀKAJĀ KVALITĀTĒ UN ĪSĀKAJOS TERMIŅOS!
SĀKUMS / SARUNAS / KARTE / ZIŅU PŪRS / LASĪTAVA / VIDRŪPE / SAZIŅAI / UZ AUGŠU
Šeit es un Tu vari ievadīt gan tekstu, gan ievietot attēlus un tabulas, ja ir tāda nepieciešamība.